Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Rehabilitacji Psychoruchowej
Kierowniczka: Katarzyna Jóźwiak
Lubieszyn 74 Liniewo 83-420
tel. 784 036 925
W malowniczo położonej kaszubskiej wsi Lubieszyn w 2001 r. powstał dzięki współpracy Fundacji z lokalnym samorządem pierwszy w powiecie kościerskim Środowiskowy Dom Samopomocy. Dzięki zaangażowaniu Wójta gminy Liniewo wyremontowano i oddano do użytku budynek po dawnej szkole
podstawowej. Od tamtej chwili do dziś nieprzerwanie, każdego dnia tętni w nim życie. Codziennie z pobliskich wsi z terenu gminy Nowa Karczma i Liniewo, fundacyjnym busem przywożeni są „gospodarze” tego domu, dorośli ludzie dotknięci różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wszystko co dzieje się w Domu zmierza do tego by podopieczni osiągnęli jak najwięcej umiejętności pozwalających na samodzielność. Pod okiem terapeutów, pedagogów, psychologa i rehabilitantów 31 osób realizuje różne, dostosowane do możliwości zadania. Umożliwiają to wyposażone w odpowiednie sprzęty pracownie: kulinarna, krawiecka, plastyczna, komputerowa i ogrodniczo – stolarska. Obszerny teren wokół budynku zachęca do wypoczynku i rekreacji a także do prac w ogrodzie.
Zapraszamy na naszego FB, gdzie na bieżąco możecie śledzić to co dzieje się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Lubieszynie.
Zapraszamy też w odwiedziny do miejsca, które na pewno Wam się spodoba.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubieszynie skontaktuj się z Katarzyną Jóźwiak telefon: 784 036 925 email: katarzyna.jozwiak@fsi.org.pl
Nasz Zespół
Od stycznia 2021 roku w naszej Fundacji realizujemy program „ Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”. Programem objęte są dzieci do 16 roku życia oraz osoby dorosłe z różnymi niepełnosprawnościami zamieszkujące teren powiatu kościerskiego. Z Programu korzysta znaczna część dzieci należących do naszego Ośrodka Rehabilitacji Psychoruchowej w Lubieszynie oraz niektórzy dorośli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubieszynie.
Program zapewnia usługę asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami , mającą na celu pomoc uczestnikom programu w wykonaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym. Działania asystentów mają na celu ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności i umożliwianie realizowania prawa do niezależności życiowej. Asystenci podejmują również starania w kierunku przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością poprzez umożliwienie tym osobom uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności np. udział w wydarzeniach społecznych, rozrywkowych, kulturalnych, edukacyjnych, sportowych czy tez rehabilitacyjnych.