Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie oraz Klub dla byłych uczestników WTZ
Karolina Mikołajewska-Boszka
Słoneczna 1 Kościerzyna 83-400
PKO BP S.A. o/Kościerzyna 39 1020 1879 0000 0102 0009 1926
WTZ: tel.+48 784 036 927 Kierownik: tel.+48 664 365 693
Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie rozpoczoł swoją działalność w 2008. Kierowniczką Warsztatu jest Karolina Mikołajweska-Boszka.
Warsztat realizuje zadania w zakresie rehabilitacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej dla 40 osób z niepełnosprawnością. Zajęcia w warsztacie zorganizowane są w 7-miu specjalistycznych pracowniach: gospodarstwa domowego, technik różnych (papieru czerpanego), poligraficznej, arteterapii, rehabilitacyjno-edukacyjnej, praktyk zawodowych, krawieckiej. Osoby z niepełnosprawnością wykonują zamówienia dla firm i klientów zewnętrznych, głównie kartki okolicznościowe (rocznie około 8000). Ponadto uczestnicy warsztatu odbywają praktyki i staże zawodowe w takich miejscach jak: sklepy zoologiczne, przedszkola, parkingi, restauracje, biura rachunkowe, firmy sprzątające, muzea. Od 2008 roku 37 osób znalazło stałe zatrudnienie. Uczestnicy znajdujący się w trudnej sytuacji mogą liczyć na wsparcie socjalne. Od 2009 roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie wynajmuje 5 mieszkań i obejmuje stałym wsparciem 9 osób z niepełnosprawnością.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działalności Warsztat Terapii Zajęciowej w Kościerzynie skontaktuj się z Karoliną Mikołajweską-Boszką telefon: tel./faks 58 686 87 77 email: wtz.fsi@gmail.com
Nasza historia
Celem powstałego w 1991 roku Oddziału w Kościerzynie było objęcie opieką oraz wsparciem dzieci i młodzieży, która pozostawała najczęściej w domach pozbawiona opieki rehabilitacyjnej i terapeutycznej. Rodziny, często osamotnione i bezradne nie były w stanie bez pomocy innych pokierować procesem rehabilitacji swoich dzieci. Prekursorką działań
skierowanych do niepełnosprawnych osób z terenu gminy Kościerzyna była psycholog Wanda Gurowska (ur.1940, zm. w 2019). Pracę rozpoczętą przez Wandę Gurowską kontynuował w latach (2000 – 2015) jej syn, Michał Gurowski..
Początki były trudne i pracowite, dzięki środkom pozyskanym w prowadzonym przez Fundację sklepie, mieszczącym się w Rynku, mogli wyruszyć do pracy w terenie pierwsi rehabilitanci. Na zapleczu sklepu zorganizowano Punkt Informacji i Poradnictwa, było to bardzo ważne miejsce dla zainteresowanych pomocą rodziców. Z pomocą dla rozwijającego się oddziału terenowego przyszły samorządy. Gmina Liniewo udostępniła pomieszczenie do rehabilitacji w Domu Kultury, a Nowa Karczma użyczyła salę w Remizie Strażackiej. Do sali prowadziły zewnętrzne schody. W 1995 został zakupiony bus do przewozu osób niepełnosprawnych. Rehabilitanci naprzemiennie jeździli po osoby. Te które samodzielnie nie mogły wejść po schodach, wnosili do sali rehabilitacyjnej, wyposażonej dzięki funduszom przedakcesyjnych PHARE. Od 1993 r. w okresie letnim organizowano integracyjne turnusy rehabilitacyjne na terenie Ośrodka Szkolno – Wypoczynkowego w Garczynie k/Kościerzyny. Często była to jedyna okazja dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży do kontaktu z rówieśnikami. W 1995 roku powstał Instrumentalny Zespół Muzyczny „Wiolino”, zajęcia odbywały się pod kierunkiem instruktorów muzyki w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kościerzynie. Zespół występował wielokrotnie przed ważnymi gośćmi, a także podczas uroczystości. Zwieńczeniem dziesięcioletniej pracy było powołanie do życia w 2001 r. Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubieszynie gmina Liniewo. Wszystkie opisane wcześniej działania i korzystające z nich osoby, przeniesione zostały do Środowiskowego Domu, który pozbawiony był barier architektonicznych i posiadał przestrzeń niezbędną do prowadzenia rehabilitacji i terapii zajęciowej.