Szybki kontakt: +48 58 344 42 56 || biuro@fsi.gda.pl

Tadeusz Sterna

Tadeusz Sterna, urodzony w 1952 r. w Częstochowie.

Po przeprowadzce do Gdańska, jako dojrzały już człowiek, zaczął uczęszczać do Warsztatu Terapii Zajęciowej o profilu ceramicznym prowadzonego przez Fundację „Sprawni Inaczej”. Wybrał ten warsztat ze względu na chęć lepienia z gliny.

Wkrótce lepienie stało się pasją jego życia, a niejeden mistrz podziwiał talent Tadeusza, zazdroszcząc odwagi i swobody, z jaką tworzył swoje rzeźby. Lepiąc z gliny, jakby znikał w swoim świecie, do którego najczęściej zapraszał postacie i budowle, chociaż pojawiały się również takie tematy jak okręty, żaglowce, łodzie i zwierzęta.

Przed podjęciem pracy Tadeusz oglądał ilustracje, zastanawiał się kogo ulepić. Najczęściej byli to sławni ludzie np. Papież, Kopernik, Heweliusz, Janosik, ale zdarzyło się, że wykonał portret toczącej na kole garncarskim Moniki lub tańczącą kobietę.

Z wielką pasją tworzył budowle. Inspirował się, podobnie jak przy postaciach, ilustracjami z kolorowych magazynów i gazet, czasami też pocztówkami.

Przyglądał się dokładnie, pałacom, kościołom, latarniom morskim i sławnym budowlom. Potem przy kubku z zaparzoną kawą zaczynał pracę, którą często kontynuował przez kolejne dni, wielokrotnie nie korzystając z przerw. Tadeusz zawsze fachowo zabezpieczał niedokończoną rzeźbę, czyścił i odkładał na miejsce narzędzia.

Oglądając budowle Tadeusza, odnajdziemy Bramę Brandenburską, Biały Dom, Kaplicę Królewską, londyński Tower Bridge, kamieniczki gdańskie, cerkiew druskiennicką i wiele innych. Zachwycają prostotą i surowością, ale też niezwykłą wrażliwością na piękno i spostrzegawczością.

W 2002 roku na organizowanej przez Fundację aukcji jedną z prac Tadeusza Sterny – Arkę Noego – zakupiło Centralne Muzeum Morskie. Zakup ten ukoronował Jego twórczy wysiłek i talent. Notatkę o Tadeuszu jest napisana w czasie przeszłym, bo stan zdrowia nie pozwala mu uczestniczyć w zajęciach, jednak stolik i ulubione ilustracje zawsze czekają na Niego.

Zbiory prac Tadeusza Sterny są pod opieką Fundacji „Sprawni Inaczej”, czasami udostępniamy je w celach wystawienniczych. Na początku 2015 r. kilkanaście rzeźb Tadeusza można było podziwiać w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku na wystawie „Bajki słonego wiatru”.

Justyna Rogińska

Facebook
YouTube
Skip to content